Specyfikacja XFP na przestrzeni lat uległa znacznemu rozwojowi. Pierwsze moduły opublikowano w 2002 roku, natomiast rok później zostały one przyjęte przez otoczenie telekomunikacyjne. Czym odznaczają się moduły XFP? Czym są moduły optyczne tego typu?

Specyfikacja modułów XFP

Moduły XFP cechują się zastosowaniem nowoczesnej technologii i są one niezależne od protokołów w transmisji. W swoim działaniu wykorzystują złącze optyczne LC, aby osiągnąć jak największą gęstość portów. Pracować mogą na następujących falach; 850nm, 1310 nm lub 1550 nm. Jeśli chodzi o maksymalny poziom przepustowości wkładek XFP, kształtuje się on w granicach 11.3Gbps. Aplikacjami, które są głównie wspierane przez te urządzenia są: 10Gigabit Ethernet, 10Gb/s Fibre Channel, 10Gb/s Optical Transport Network (OTN) OTU-2, SONET (OC-192), SDH @ STM-64. Moduły tego typu mogą także pracować na pojedynczym włóknie światłowodowym oraz wykorzystywać technologię WDM, aby wykonać transmisję danych. Warto podkreślić, że wspierają one diagnostykę cyfrową, którą oddano w standardzie SFF-8472. Parametry danego modelu zależą głównie od danego modułu optycznego. 

Moduły optyczne i wkładki XFP

Wkładki XFP są wskazywane jako następcy modułów optycznych XENPAK i X2. Wkładki te są doskonałym wyposażeniem dla wielu aplikacji, które bazują na dużej gęstości portów (np. na przełącznikach czy routerach wysokiej pojemności). Wszystko to wynika z faktu niewielkiego rozmiaru oraz znacznie niższego poboru mocy. 

Wkładki mogą transmitować nawet na odległość do 80 kilometrów, bez korzystania z dodatkowych wzmacniaczy optycznych, jednak wiele zależy także od danego odbiornika czy typu transmitera. Niektóre rodzaje modułów tego typu posiadają dodatkowo wbudowaną elektroniczną kompensację dyspersji monochromatycznej. Co ciekawe w tym przypadku wkładki XFP osiągają nawet do 130 kilometrów. Moduły te można zaprogramować kompatybilnie z; HP, Cisco, Avaya, D-Link, Huawei, 3Com, Alcatel-Lucent, Netgear, Brocade, Extreme Networks i wieloma innymi. 

Moduły optyczne są przetwornikami sygnału optycznego na sygnał elektryczny. Na rynku znaleźć można kilka standardów takich modułów. Każdy z nich wyróżnia się danym interfejsem elektrycznym oraz odpowiednim wymiarem obudowy. Dysponować można również wieloma prędkościami - od 100Mb/s, nawet do 100Gbit. Określone moduły optyczne można przystosować do pracy na wielu urządzeniach. Potwierdzenie kompatybilności z danym urządzeniem lub producentem jest aspektem, o którym warto pamiętać podczas wyboru takiego modułu. 

Analizujemy zanonimizowane informacje naszych użytkowników, aby lepiej dopasować naszą ofertę oraz zawartość strony do Twoich potrzeb. Strona korzysta również z plików cookie, aby np. analizować ruch na stronie. Możesz określić warunki przechowania lub dostęp plików cookie w Twojej przeglądarce.Polityka prywatności

Zaloguj

Fibermarkt logo

Koszyk

Twój koszyk jest pusty