Blog

  • Fibermarkt na 26. iNET Meeting!
    Fibermarkt na 26. iNET Meeting!

    W dniach 23-24 września w hotelu STOK w Wiśle uczestniczyliśmy w 26. iNET Meeting - największej imprezy branżowej 2021 roku w Polsce.

    Czytaj więcej
  • Potrzebujesz spiąć dwa serwery, planujesz użyć kabli DAC, ale nie wiesz jakich i do czego się je stosuje?
    Potrzebujesz spiąć dwa serwery, planujesz użyć kabli DAC, ale nie wiesz jakich i do czego się je stosuje?

    Najłatwiejszą i najbardziej oczywistą opcją spięcia dwóch serwerów byłoby być połączenie ich zwykłym patchcordem UTP. Niestety często brakuje nam RJtkowych portów 10G, dlatego szukamy innego rozwiązania dla kilkumetrowych połączeń. Sposobem na uruchomienie takiego linku jest skorzystanie z wkładek światłowodowych i pasującego do nich patchcordu albo kabla DAC/AOC, tylko które rozwiązanie będzie lepsze? Wybór rozwiązania zależy od odległości dzielącej urządzenia oraz realizowanej prędkości...

    Czytaj więcej
  • Co to jest miedziana wkładka SFP (SFP+)?
    Co to jest miedziana wkładka SFP (SFP+)?

    Moduł optyczny ze złączem RJ45, zwany potocznie miedziakiem, lub modułem TX to moduły z wejściem RJ45 (Registered Jack typ 45 standard dla złącza miedzianego). Występuje w formacie SFP oraz SFP+. Moduł RJ45 znajduje zastosowanie w sytuacji, w której port optyczny w urządzeniu takim jak przełącznik, serwer, konwerter czy router chcemy wykorzystać nie do transmisji optycznej, ale po okablowaniu miedzianym UTP. 

    Czytaj więcej
  • Jaki patchcord pasuje do modułu optycznego?
    Jaki patchcord pasuje do modułu optycznego?

    Światłowody towarzyszą ludzkości już prawie od półwiecza, a wielu z nas ma je również w swoim domu, mieszkaniu czy pracy. Powszechność ich stosowania stawia nas niejednokrotnie przed koniecznością samodzielnego doboru odpowiednich rozwiązań, takich jak np. moduły optyczne czy patchcordy światłowodowe.  Aby spiąć transmisję światłowodową na ostatnim odcinku, często potrzebny nam będzie odpowiedni patchcord światłowodowy pasujący z jednej strony do posiadanego światłowodu, a z drugiej do modułu...

    Czytaj więcej
  • Czy chcielibyście sami programować wkładki światłowodowe?
    Czy chcielibyście sami programować wkładki światłowodowe?

    Nikogo dzisiaj nie trzeba przekonywać o tym, jak popularne stały się moduły optyczne w transmisji danych. Nie tylko doskonale transmitują i przekazują wszelkie dane, ale można je również odpowiednio przekodować i wtedy też da się tego rodzaju moduł odpowiednio dopasować. Wraz ze wzrostem ich powszechności przybywa urządzeń, w których możemy je instalować, a to z kolei czyni proces doboru odpowiedniej wkładki nie lada wyzwaniem. Co zatem zrobić, aby decydując się na zakup atrakcyjnego cenowo...

    Czytaj więcej
  • Problemy z kompatybilnością wkładek światłowodowych
    Problemy z kompatybilnością wkładek światłowodowych

    Zgodnie z raportem Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) o stanie rynku telekomunikacyjnego w 2019 roku i ujętą w nim inwentaryzacją danych w roku 2019 zgłoszono 239 187 węzłów światłowodowych.Tak ogromna i ciągle rosnąca liczba interfejsów światłowodowych przyczyniła się znacząco do wzrostu zainteresowania tańszymi zamiennikami modułów optycznych. Podpowiadamy co zrobić gdy: Mamy poprawnie zaprogramowany moduł optyczny, ale link się nie podnosi.

    Czytaj więcej
  • Moduły optyczne 40G QSFP+ bez tajemnic - część 2
    Moduły optyczne 40G QSFP+ bez tajemnic - część 2

    Transceivery 40 Gbs występują w wersji wielomodowej oraz jednomodowej dostępne są ze złączami MPO oraz LC. W modułach tych nie mamy już do czynienia tylko z jednym laserem/diodą nadawczą jak we wkładkach 1 Gbs czy też 10 Gbs. We wcześniejszym artykule opisaliśmy moduły 40 Gbs ze złączem MPO, tym razem przyjrzymy się im nieco bliżej i opiszemy podstawowe modele transceiverów 40 Gbs ze złączem LC. Nie ma modułów optycznych 40 Gbs przesyłających sygnał po jednym włóknie, dlaczego zatem jeden z...

    Czytaj więcej
  • Moduły optyczne 40G QSFP+ bez tajemnic - część 1
    Moduły optyczne 40G QSFP+ bez tajemnic - część 1

    Transceivery 40 Gbs występują w wersji wielomodowej oraz jednomodowej i znacząco różnią się od swoich poprzedników 10 Gbs. Moduły optyczne 40 Gbs są produkowane w innym typie obudowy, tj. QSFP+, dostępne są ze złączami MPO oraz LC. W modułach tych nie mamy już do czynienia tylko z jednym laserem/diodą nadawczą jak we wkładkach 1 Gbs czy też 10 Gbs. W tym artykule przyjrzymy się im nieco bliżej i opiszemy podstawowe modele transceiverów 40 Gbs. I odpowiemy na pytanie co było wcześniej: złącze...

    Czytaj więcej
  • Czy używać zamienników modułów optycznych?
    Czy używać zamienników modułów optycznych?

    Zamienniki modułów optycznych są obecne na polskim rynku już od ponad dekady, jednak dopiero ostatnie lata przyniosły ich ogromną popularyzację. Mimo to ciągle obawiamy się problemów ze wsparciem gwarancyjnym dla urządzeń sieciowych, w których instalujemy zmienniki wkładek, nie mamy również pewności czy będą poprawnie współpracować z tym sprzętem. Zmorą naszych czasów jest ogromna ilość ofert zalewających rynek, wybierając dobry zamiennik warto sprawdzić: jakość wykonania płytki PCB, oraz 

    Czytaj więcej
  • Media konwerter: czy przejdzie do lamusa?
    Media konwerter: czy przejdzie do lamusa?

    Dostawcy usług, uruchamiając nowe łącze lub modernizując sieć, często muszą sprostać wyzwaniu, jak dopasować się do istniejącej miedzianej infrastruktury klienta lub wydłużyć jej zasięg, bez znacznego podnoszenia kosztów. I tu z pomocą przychodzą konwertery mediów, które od wielu lat w prosty i efektywny kosztowo sposób umożliwiają konwersję sygnału optycznego na elektryczny bądź zwiększają odległość pomiędzy dwiema lokalizacjami.  Ale ciągły rozwój i zastępowanie infrastruktury miedzianej...

    Czytaj więcej
  • Kamera Wi-Fi czy PoE, którą wybrać?
    Kamera Wi-Fi czy PoE, którą wybrać?

    Monitoring zewnętrzny znajduje obecnie coraz szersze zastosowanie, instalowany jest w biurach, zakładach, fabrykach, magazynach, ale również w domach jednorodzinnych z uwagi na mocno rozwijający się obecnie trend inteligentnych domów. Wykorzystywany jest również przy zarządzaniu obiektami publicznymi.  Wybierając kamerę do monitoringu, należy kierować się nie tylko parametrami takimi jak: rozdzielczość, szybkość nagrywania, kompresja, kształt czy też obecność technologii IR (pozwalającej na...

    Czytaj więcej
  • Co to jest TFF i co łączy go z systemami CWDM/DWDM?
    Co to jest TFF i co łączy go z systemami CWDM/DWDM?

    Skrót TFF to nie tylko format pliku czcionki stworzony przez firmę Apple, TFF to również Thin Film Filters, czyli cienkowarstwowy filtr optyczny stosowany w telekomunikacji światłowodowej. Najogólniej rzecz biorąc, TFF (Thin Film Filters) to filtry optyczne służące do kontroli zawartości widmowej wiązki światła, tłumienia niechcianego światła i przekazywania pożądanego światła. Istnieją dwa główne typy filtrów optycznych: absorpcyjne i odbiciowe. Wykorzystuje się je w technologii xWDM do...

    Czytaj więcej
Showing 1 to 12 of 35 (3 Pages)